Pomink

W sobotę 1 października 2016 roku, uczniowie klasy szóstej wzięli udział w Mszy Świętej z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uroczystość połączona była z dorocznym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym (zlikwidowana fabryka włókiennicza przy ulicy Łódzkiej 27) nazistowscy okupanci uwięzili 310 kapłanów pochodzących z diecezji łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej, archidiecezji poznańskiej i ze wspólnot zakonnych.

Po zakończeniu mszy dokonano poświecenia pomnika, znajdującego się przed świątynią, który upamiętnia męczeństwo 310 kapłanów uwięzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim.

Następnie uczestnicy przeszli w procesji przed budynek obozowy (ul. Łódzka 27). Tam dokonano odsłonięcia i poświęcenia krzyża oraz nowych tablic. Jedna informuje o Niezłomnych – wiernych Bogu i Ojczyźnie kapłanach uwięzionych 6 X 1941 przez niemieckich okupantów w obozie koncentracyjnym w Konstantynowie Łódzkim przed wywiezieniem ich do Konzentrationslager Dachau (KL Dachau) w dniu 30 X 1941. Z drugiej możemy dowiedzieć się - o tysiącach Polaków i osób innych narodowości więzionych i zamordowanych w latach 1940 – 1945 w niemieckim obozie koncentracyjnym mieszczącym się w tym budynku.