Klasa 7a na wycieczce po Łodzi
Łódź to miasto wyjątkowe. Klasa 7a przekonała się o tym wędrując szlakiem Łodzi Zielonej, Żydowskiej, Fabrycznej okraszonej łódzkimi muralami czy najnowocześniejszymi obiektami takimi jak Dworzec Fabryczny czy EC1.
Tropiąc historie łódzkich Żydów dotarliśmy do Parku Ocalałych z pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i słynną ławeczkę J. Karskiego.
Jednym z elementów Łodzi Zielonej jest odwiedzony przez nas malowniczy park Helenów otwarty w 1885 roku jako prywatny ogród dostępny za opłatą. Podziwialiśmy tu niespotykaną grotą z tufu wulkanicznego oraz stawy na rzece Łódce.
Skoro Łódź jest miastem rozwiniętym dzięki przemysłowi to koniecznie musieliśmy odbyć spacer po Księżym Młynie. To dawne imperium rodziny Scheiblerów, gdzie obok fabryk zachowała się rezydencja właścicieli, osiedle domów robotniczych zwanych famułami, a także szkoła, sklep, szpital czy remiza straży pożarnej. Miejsce to ma wyjątkowy, niepowtarzalny klimat a Pałac Herbsta zachwycił nas swoim pięknem.
Ostatnim punktem programu było Centralne Muzeum Włókiennictwa mieszczące się w najstarszej łódzkiej fabryce, gromadzi wszelkie przejawy historii związanej z włókiennictwem. Ekspozycję tworzy tu nie tylko ogromna kolekcja maszyn włókienniczych (w tym również sprawnych, puszczanych w ruch), ale także historyczna kotłownia z oryginalną maszyną parową oraz wystawy poświęcone ubiorom i artystycznym tkaninom.
Był to wspaniale spędzony czas w jesiennej słonecznej aurze. Okazja by poznać klimat miasta, zobaczyć najcenniejsze i najbardziej charakterystyczne zakątki Łodzi.
Bożena Woźniak