W dniach 01.12-06.12.2019r odbyła się pierwsza w historii naszej szkoły wycieczka zagraniczna. Uczniowie klas V - VIII polecieli do stolicy Wielkiej Brytanii - Londynu, pod opieką p.Kingi Olifierowicz i p.Magdaleny Włodarczyk. Program wycieczki był bardzo bogaty i urozmaicony. Skorzystaliśmy z wielu atrakcji - pierwszego dnia podziwialiśmy panoramę miasta z wielkiego koła London Eye, następnie poszliśmy na film o Londynie w 4 d, widzieliśmy budynki Parlamentu i Big Ben. Kolejny dzień poświęcony był na zadania językowe w Tower of London. Następnie podziwialiśmy Tower Bridge, przeszliśmy przez Most Millennium, widzieliśmy Katedrę św Pawła, Galerię Sztuki Nowoczesnej - Tate Modern oraz Teatr Szekspira - Shakespeare Globe, zwiedzaliśmy też Muzeum Brytyjskie i Londynu. Następne dni były równie intensywne. Zwiedziliśmy Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Nauki. Spacerowaliśmy po Hyde Parku, widzieliśmy tam Winter Wonderland - Zimową Krainę Czarów i Marble Arch- Marmurowy Łuk. Przeszliśmy też po najsłynniejszej, pełnej rozmaitych sklepów ulicy Oxford Street. Miało wtedy miejsce niesamowite zdarzenie - minął nas samochód z prezedentem Stanów Zjednoczonych - Donaldem Trumpem! W Londynie odbywał się bowiem wtedy szczyt NATO. Muzeum Figur Woskowych - Madame Tussauds było kolejnym punktem na naszej mapie. Bawiliśmy się tam świetnie! Niesamowitym przeżyciem okazała się być wizyta w angielskiej szkole - South Stoke Primary School. Oprócz zwiedzania całego budynku, czekały nas zajęcia językowe z tamtejszymi uczniami i udział w apelu. Przy rozstaniu z nowymi kolegami pojawiły się nawet łzy... Londyn to nie jedyne miasto jakie zwiedzaliśmy - byliśmy też w Oxfordzie - tam mieliśmy okazję widzieć University Church of St. Mary's the virgin, Lincoln College, Radcliffe Camera, Bodleian Library, Covered Market. W centrum handlowym Westgate Oxford zrobiliśmy wielkie zakupy. Ostatni dzień poświęciliśmy na wizytę przed pałacem Królowej -Buckingham Pałace. Widzieliśmy tam wspaniały przejazd królewskiej kawalerii konnej i pomnik Królowej Victorii. Idąc pieszo przez królewskie parki - Green Park i St. James' Park, doszliśmy do Trafalgar Square, gdzie widzielliśmy Kolumnę Nelsona i Galerię Narodową - National Gallery. Kolenymi punktami zwiedzania były: Piccadilly Circus, słynny sklep M&Ms i Lego. Przeszliśmy również przez Chińską Dzielnicę - China Town. Ostanim punktem naszej wycieczki była wizyta w królewskim obserwatorium w Greenwich.
Każdego dnia uczniowie mieli warsztaty językowe w hostelu. Uzupełniali również zeszyty językowe pełne informacji o Wielkiej Brytanii. Mieliśmy okazję używać języka angielskiego każdego dnia, poznawać kulturę i zwyczaje Brytyjczyków.Wycieczka była dla nas wszystkich wielkim przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem.
Uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie konkursowe i wykonali plakat. Praca ta nie tylko warstwą plastyczną, ale również ciekawym tekstem ma zachęcać do zdrowego odżywiania w oparciu o piramidę żywieniową i sięgania po owoce i warzywa jako alternatywę dla słodyczy i innych niezdrowych produktów. Mamy ogromną nadzieję, że plakat wykonany pod szyldem naszej szkoły spotka się z aprobatą jurorów konkursu i uda nam się uczynić naszą stołówkę miejscem jeszcze bardziej przyjaznym.
Uczniowie spędzają w szkolnej ławce sporą część dnia, czasem nawet do siedmiu-ośmiu godzin. W tym czasie każde dziecko powinno zjeść przynajmniej dwa spośród pięciu zalecanych posiłków: drugie śniadanie oraz obiad. To podstawa zdrowego i pełnego smaku życia – tak uważają specjaliści-dietetycy.
Ważne są przy tym nie tylko skład, zapach i wygląd posiłku, ale również miejsce jego spożywania. Dlatego Kaufland zaprosił wybrane szkoły podstawowe, którym nie udało się uzyskać finansowania w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023, do udziału w konkursie plastycznym „Stołówka z klasą”, dzięki któremu uczniowie zwycięskich placówek będą mogli czuć się w swoich szkolnych jadalniach przyjemnie i komfortowo.
Sport w najczystszej postaci, tak można podsumować pływackie zawody mikołajkowe rozgrywane w CSiR w Konstantynowie Łódzkim. Wyścigi rozstrzygane na ostatnich centymetrach, rywalizacja w każdej serii, wszystko poparte dobrą zabawą. Oczywiście wraz ze zdobywanym doświadczeniem sportowym:) nie brakowało nerw i łez. Środowe popołudnie zdominowali Nasi najmłodsi adepci sportu pływackiego w Konstantynowie Łódzkim. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali nowo poznane techniki, czyli styl grzbietowy i dokładanke do kraula. Uczniowie klas II-ch i III-ch startowali trzykrotnie prezentując wszystkie style. Gratulacje za dobre widowisko sportowe i uzyskane wyniki podczas rywalizacji.Gratulacje dla opiekunów grup Ia, IIa i IIIa p.Sylwestra Karpisza i Tomasza Kotusa
29 listopada w szkolnej świetlicy, odbyły się wróżby andrzejkowe. Podczas zajęć na świetlicy, przepowiadano dzieciom przyszłość z dłoni, magicznych serc z pudełka z zawodami oraz z poruszających się kubeczków. Każdy uczestnik andrzejkowych wróżb z niecierpliwością oczekiwał na swoją kolej. Uczniowie przekuwali magiczne serca w celu poznania imienia swojej sympatii. Dużo emocji dostarczyły bileciki wskazujące wykonywany zawód w przyszłość, a wróżby z dłoni wskazały co spełni się w najbliższym czasie. Dzisiejszy dzień obfitował w wróżby, które wskazywały dokąd zmierza przyszłość…
Wszyscy bawili się z zaangażowaniem, a dobry humor dopisywał przez cały dzień Czekamy na spełnienie przepowiedni.
Justyna Rzetelska - Główczyńska, Beata Macuk, Anna Chojecka
Nasza szkoła podpisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Tym samym możemy naszym uczniom wydać dokument elektroniczny - mLegitymacja.
Dokument elektroniczny – mLegitymacja szkolna ma taką samą funkcję i moc prawną jak legitymacja wydana w wersji papierowej lub w postaci plastikowej karty (e-legitymacji). Za pomocą usługi mLegitymacja szkolna można:
potwierdzić, że jest się uczniem danej szkoły,
skorzystać z ulg i zwolnień, które przysługują po okazaniu legitymacji.
Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To tradycyjna legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu (wg gov.pl).
Wydanie i anulowanie mLegitymacji jet bezpłatne! Więcej informacji w artykule mLegitymacja - procedury.
Lilianna Klimas, ucz. kl. Va otrzymała wyróżnienie w konkursie zrealizowanym przez Województwo Łódzkie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Główną ideą konkursu było propagowanie i pogłębianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, szczególnie zagadnień związanych z segregowaniem i recyklingiem odpadów oraz ochroną powietrza przed zanieczyszczeniami.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach tematycznych: „Drugie życie odpadu" oraz "Walczymy ze smogiem". W pierwszej kategorii uczestnicy konkursu musieli wykonać trójwymiarową instalację z odpadów nadających się do recyklingu, w drugiej, dotyczącej walki ze smogiem, trzeba było przygotować atrakcyjny plakat lub ulotkę.
Lilianna wykazała się kreatywnością w I kategorii, a wykonana przez nią praca i film zostały włączone w zrealizowany film edukacyjny, który posłuży uświadamianiu młodzieży i dorosłych na różnego rodzaju prezentacjach i szkoleniach dotyczących ochrony środowiska. Za swoją pracę otrzymała atrakcyjne nagrody edukacyjne.
W konkursie wzięło udział także 11 innych uczniów szkoły, którym również należą się gratulacje za krzewienie idei ekologicznych.. Nie zajęli punktowanego miejsca, bo konkurencja była ogromna – ponad tysiąc nadesłanych prac. Jednak wszyscy uczestnicy zostali docenieni przez organizatorów, wzięli udział w gali finałowej i mieli możliwość zwiedzania EC1 w Łodzi.
W zawodach, które odbyły się 13 listopada 2019 r. w hali sportowej MOSiR w Zgierzu udział wzięli zwycięzcy powiatów zgierskiego, poddębickiego, łęczyckiego i pabianickiego. Powiat pabianicki reprezentował zespół z naszej szkoły w składzie: Julian Cybulski, Bartłomiej Dąbrowski, Aleksander Drabent, Michał Kolba, Seweryn Lizak, Daniel Maciaszczyk, Aleksander Markiewicz, Szymon Żurawski, Kacper Dymowski, Dominik Grzelczak.
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłkę ręczną chłopców po zaciętej rywalizacji zakończyliśmy turniej na trzecim miejscu. Do Finału Wojewódzkiego awansował zespół z Poddębic.
W piątek, 8 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła Do Hymnu” w większości szkół o godz. 11.11 dzieci i młodzież odśpiewała hymn. My również przyłączyliśmy się do akcji i całą szkołą na głównym holu zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu ,,Mazurek Dąbrowskiego”.
W ostatnim tygodniu października klasy IVa i IVb wybrały się do Teatru Nowego w Łodzi na spektakl muzyczny p.t.: „My, psy”. Dzieci bardzo entuzjastycznie reagowały na przedstawienie mówiące o ważnych sprawach a jednocześnie pełne śpiewu, tańca i humoru. Opowiadając o psach, autor chce rozmawiać z dziećmi o bezdomności i wykluczeniu, o tych, którym się „nie udało”.
Czy jesteście pewni, że nic podobnego Was w życiu nie spotka?- pyta. „Mam nadzieję, że dzięki mojej sztuce zostanie uratowany chociaż jeden pies czy kot. A dzięki niemu Wy – ludzie. Żeby uratować świat, nic więcej nie trzeba”.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem (koduj.gov.pl).Termin realizacji projektu 5-20 października 2019 r. Wszystkie wydarzenia można zobaczyć na codeweek.eu/events.
Nasza szkoła zrealizuje szereg działań w tej dziedzinie. Projekt ma tytuł - Programowanie ma przyszłość... Będą zajęcia z robotyki, programowania wizualnego, gier logicznych, projektowanie witryn www, turniej drużynowy.w programowaniu. Ciekawych zajęć nie zabraknie - jak zawsze!
Zaczęliśmy już w miniony piątek w klasie VIII. Rozwiązywaliśmy problemy codziennego dnia przy pomocy Minecrafta. Było zajmująco i inspirująco pracując w grupach! Uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa.