W piątek, 23 października odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii poświęcona pamięci ofiar niemieckiego obozu Lager in Konstantinow. Była ona jednym z elementów projektu realizowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2020 "Łódzkie na plus".
Spotkanie ze świadkiem historii to niepowtarzalna szansa, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Uczniowie klas ósmych wysłuchali poruszających wspomnień z czasów okupacji niemieckiej mieszkanki naszego miasta p. Teresy Waligórskiej. Pani Teresa miała zaledwie 6 lat kiedy wybuchła wojna. Jako mała dziewczynka wraz z rodzicami i rodzeństwem została wysiedlona ze swojego domu. Po początkowym pobycie w kilku obozach przesiedleńczych, w tym w mieszczącym się w naszym mieście: Lager in Konstantinow, rodzice p. Teresy  i czwórka ich dzieci zostali wywiezieni na roboty przymusowe w głąb Rzeszy Niemieckiej. Okrucieństwo czasów wojny jest zagadnieniem trudnym do wyobrażenia. Historia okupacji niemieckiej opowiedziana z perspektywy dziecka jest o wiele bardziej przerażająca niż jakakolwiek książka, czy film.

Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania uczniów nie było proste. Czasem emocje brały górę. Nasz gość sprostał jednak wyzwaniu. Wypowiedzi p. Teresy były uzupełniane wspomnieniami jej syna, p. Krzysztofa Waligórskiego. Oglądaliśmy również pamiątki, dokumenty i zdjęcia rodzinne naszego gościa z tamtego okresu.