Drukuj
Odsłony: 704

W dniu 11 maja w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty z profilaktyki uzależnień. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas III, IV, V i VI.

Dla klas III zrealizowano program profilaktyczny, który oparty jest na animowanym filmie „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Główne cele programu to: przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; przedstawienie mechanizmu uzależnienia, szkodliwości, oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne), nauka zachowań asertywnych, trening umiejętności mówienia NIE!

Uczniowie klasy IV wzięli udział w programie „Potrafię być sobą”. W programie tym za pomocą aktywnych technik pracy z grupą przekazana została wiedza na temat zagrożeń i skutków w sytuacjach ryzykownych (narkotyki, alkohol, agresja). Młodzi ludzie często sami dochodzą do wniosku, że najbardziej może ich ochronić w takich sytuacjach umiejętność odmawiania. Klasy V i VI realizowały ten sam program - „Przeciw narkotykom – ku afirmacji życia”. Program ten miał na celu uświadomienie i modyfikację zagrażających postaw dotyczących używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zachowania wobec popularnych zjawisk społecznych (telewizja, komputer, internet, gry hazardowe, przemoc, sekty itd.), przekazanie umiejętności niezbędnych do życia zgodnego z postawami pro zdrowotnymi, dającymi możliwości samorealizacji, rozbrojenie mitów na temat alkoholu, innych narkotyków i generalnie uzależnienia; zastępowanie ich rzetelną wiedzą.

Serdecznie dziękujemy prowadzącym z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień za przeprowadzenie warsztatów.