W pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klas VII i VIII na lekcjach biologii wzięli udział w realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka wpisując się w działania Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Centrum Onkologii – Instytucie Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Onkoma we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka – czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki.

Podczas zajęć uczniowie poznali zasady profilaktyki, zdobyli umiejętność przeprowadzania samobadania skóry, różnicowania zmian podejrzanych o charakterze nowotworowym ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE tzw. „czerniakowe abecadło”.

Aby zdobyć więcej informacji i skutecznie chronić się przed tym groźnym nowotworem skóry zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie akademiaczerniaka.pl.

W piątek, 8 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła Do Hymnu” w większości szkół o godz. 11.11 dzieci i młodzież odśpiewała hymn. My również przyłączyliśmy się do akcji i całą szkołą na głównym holu  zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu ,,Mazurek Dąbrowskiego”.

Ciekawych zajęć nie zabraknie ...

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem (koduj.gov.pl).Termin realizacji projektu 5-20 października 2019 r. Wszystkie wydarzenia można zobaczyć na codeweek.eu/events.

Nasza szkoła zrealizuje szereg działań w tej dziedzinie. Projekt ma tytuł - Programowanie ma przyszłość... Będą zajęcia z robotyki, programowania wizualnego, gier logicznych, projektowanie witryn www, turniej drużynowy.w programowaniu. Ciekawych zajęć nie zabraknie  - jak zawsze! 

Zaczęliśmy już w miniony piątek w klasie VIII. Rozwiązywaliśmy problemy codziennego dnia przy pomocy Minecrafta. Było zajmująco i inspirująco pracując w grupach! Uczestnicy otrzymają certyfikat uczestnictwa.

codeweek2019 sp2

Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa społeczna. Każdy może zorganizować wydarzenie promujące naukę kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

Nasze plany:
Zajęcia edukacyjne w każdej klasie na zajęciach z informatyki. Turniej międzyklasowy w programowaniu drużynowym. Rozwiązywanie problemów przedmiotów ścisłych przez programowanie robotów w świecie realnym i wirtualnym. Warsztaty dla nauczycieli nauczania początkowego - rozwiązywanie zadań na codeweek.eu. Zajęcia edukacyjne z edukacji informatycznej w każdej klasie.

Zestaw narzędzi dla nauczycieli:

  1. w witrynie projektu CodeWeek.eu.
  2. stronę z zasobami dla nauczycieli,
  3. bibliotekę materiałów dydaktycznych,
  4. certyfikat dla uczestników.

codeweek

 

W dniu 20 maja klasa VIII  pod opieką p.Magdaleny Włodarczyk i p.Teresy Pytlińskiej, wybrała się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Łagiewnikach. Uczniowie uzupełnili swoją wiedzę ekologiczną o praktyczne doświadczenia w terenie.

Żywa lekcja biologii, sprawiła, że uczniowie zainteresowali się bardziej skomplikowanym światem życia na Ziemi. Na koniec zajęć, uczniowie spędzli miło czas przy ognisku z kiełbaskami.

18 maja oddała hołd ofiarom obozu...

Grupa uczniów z klasy VIII wraz z nauczycielką historii, p. Martą Pietrzak w sobotę, 18 maja oddała hołd ofiarom obozu Lager in Konstantinow zlokalizowanego w latach 1940 - 1943 w nieczynnej fabryce przy ul. Łódzkiej 27.

Ogromne hale, zimą nieogrzewane, okna bez możliwości otwierania, brak kanalizacji i wody bieżącej, brak leków i podstawowej higieny oraz niskie racje żywnościowe sprawiały, że było to jedno z miejsc ludobójstwa Polaków podczas II wojny światowej. Według Instytutu Pamięci Narodowej, obóz ten był jednym z najcięższych obozów niemieckich, w którym zginęło najwięcej polskich dzieci i osób starszych zamęczonych śmiercią głodową.

W 2010 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika ofiar obozu na cmentarzu komunalnym.

W dniu 11 maja w naszej szkole przeprowadzone zostały warsztaty z profilaktyki uzależnień. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas III, IV, V i VI.

Dla klas III zrealizowano program profilaktyczny, który oparty jest na animowanym filmie „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Główne cele programu to: przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; przedstawienie mechanizmu uzależnienia, szkodliwości, oraz strat ponoszonych przez ludzi uwikłanych w branie środków zmieniających świadomość (alkohol, narkotyki, leki i inne), nauka zachowań asertywnych, trening umiejętności mówienia NIE!

Uczniowie klasy IV wzięli udział w programie „Potrafię być sobą”. W programie tym za pomocą aktywnych technik pracy z grupą przekazana została wiedza na temat zagrożeń i skutków w sytuacjach ryzykownych (narkotyki, alkohol, agresja). Młodzi ludzie często sami dochodzą do wniosku, że najbardziej może ich ochronić w takich sytuacjach umiejętność odmawiania. Klasy V i VI realizowały ten sam program - „Przeciw narkotykom – ku afirmacji życia”. Program ten miał na celu uświadomienie i modyfikację zagrażających postaw dotyczących używania alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zachowania wobec popularnych zjawisk społecznych (telewizja, komputer, internet, gry hazardowe, przemoc, sekty itd.), przekazanie umiejętności niezbędnych do życia zgodnego z postawami pro zdrowotnymi, dającymi możliwości samorealizacji, rozbrojenie mitów na temat alkoholu, innych narkotyków i generalnie uzależnienia; zastępowanie ich rzetelną wiedzą.

Serdecznie dziękujemy prowadzącym z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień za przeprowadzenie warsztatów.

Dnia 08.05.2019r. w naszej szkole odbył się ,,Dzień Sportu". Dla wszystkich przybyłych uczniów czekało wiele interesujących gier i zabaw zespołowych. W sportowy nastrój wprowadziły nas uczennice wykonując niezwykły pokaz gimnastyczno-akrobatyczny. Spektakularne figury i układy wywołały zachwyt szerokiej publiczności. Następnie przystąpiliśmy do zabaw w duchu zdrowej rywalizacji. Uczniowie próbowali swoich sił m.in. w meczu koszykówki ,,Nauczyciele-Uczniowie", w uwielbianej przez wszystkich grze ,,Zbijak" oraz wyścigach. Na zakończenie zabawy przenieśliśmy się na świeże powietrze, gdzie uczniowie rozegrali mecze piłki nożnej. Natomisat młodsze grupy wiekowe spędziły wspólnie czas na placu zabaw. Serdecznie dziękujemy organizatorom za przygotowany program oraz sportowe emocje!:)

Wielkanocny

Gratulujemy i dziękujęmy...

11 stycznia, dwa dni przed 27 finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w naszej szkole odbył się pierwszy (ale, na pewno nie ostatni) Mini-Finał. W jego organizację zaangażowali się nauczyciele szkoły, którzy przygotowali słodkie wypieki i zdrowe przekąski oraz uczniowie – szkolni wolontariusze. Na każdej przerwie wolontariuszki zachęcały swoich kolegów i koleżanki do zakupu słodkości, a tym samym do zasilenia zbiórki. Od pierwszej przerwy kiermaszowe stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.  Słodkości znikały bardzo szybko, a orkiestrowa puszka zapełniała się z przerwy na przerwę.

Dziękujemy uczniom, nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły za zainteresowanie kiermaszem, dzięki którym nasza szkoła będzie mogła przekazać swój wkład w realizację orkiestrowego celu, jakim jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Pragniemy również serdecznie podziękować rodzicom, którzy bezinteresownie zaangażowali się w kiermasz, przygotowując ciasta i pierniczki. 

Komisyjne otwarcie puszki nastąpi w niedzielę tuż przed głównym finałem.