Katyń... ocalić od zapomnienia

Społeczny program KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA to inicjatywa, do której w 2011 roku dołączyły władze Konstantynowa Łodzkiego. Akcja ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiiej między innymi poprzez posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI. W ramach akcji w Konstantynowie posadzono trzy Dęby Pamięci:

• Dąb Pamięci ppor. Erwina Reicherta przy kościele Narodzenia NNP (Pl. Kościuszki)
  • Dąb Pamięci por Bronisława Wajsa przy kościele Nawiedzenia NMP (Srebrna)
  • Dąb Pamięci posterunkowego Policji Państwowej Kazimierza Turczyńskiego - na Pl. Woności

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, 17 września grupa uczniów klasy VI wzięła udział we Mszy świętej w intencji porucznika Bronisława Wajsa, mieszkańca Konstantynowa Łódzkiego, który zginął z rąk NKWD w Katyniu oraz w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy poświęconym mu Dębie Pamięci.

Pamiętamy!

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział 1 września br. w uroczystościach miejskich upamiętniających 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia w 1939 r.  wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, niemal na całej jej długości, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.

Po Mszy Św. w intencji poległych w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą z nazwiskami mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego, którzy zginęli podczas wojny.

Na przestrzeni niezbyt długiej historii miasta, siłę rozwoju stanowiła wielokulturowość jego mieszkańców. Dziś gdy stanowimy pewną monokulturę, warto zaprezentować Konstantynów Łodzki oczami jego byłych mieszkańców...

Osadnicy - śladami osadników niemieckich i czeskich w województwie łódzkim.

Wirtualny Sztetl - internetowa platforma z informacjami o historii narodu żydowskiego w Polsce i Europie oraz relacjach Polaków i Żydów.

Tramwaj 43

Rzeki Konstantynowa Łodzkiego

Cmentarze z I wojny światowej (Żabiczki, Srebrna)